Stále viac a viac ľudí pozná ten pocit, kedy musia smrkať, aj keď nie sú prechladnutí, kýchajú, z očí im tečú slzy, urobí sa im vyrážka, ktorá svrbí alebo sa im horšie dýcha. Toto sú niektoré z príznakov, keď má telo alergickú reakciu. Poďme sa na alergiu pozrieť trochu z blízka.
Pojem alergia sa zapísal do slovnej zásoby sveta ešte len pred viac ako 100 rokmi, roku 1906. Lekári si v tej dobe všimli, že niektorí z pacientov reagujú na obyčajne nijako škodlivé látky (ako prach či peľ) precitlivene, a tak ich reakciu pomenovali spojením dvoch gréckych slov allos (iný stav) a ergon (reaktivita).
Alergia je teda neprimeraná reakcia tela na látky, ktoré normálne nič spôsobujú, ale náš imunitný systém si o tom myslí niečo iné. Spôsobujú ju protilátky, ktoré sa nesprávne aktivujú. Látky, ktoré sú schopné telu túto reakciu vyvolať, majú meno alergény .
- inhalačné alergény (dráždenie pri vdýchnutí, pele, plesne, roztoče, srsť zvierat, časté alergie na mačky alebo psy)
- potravinové alergény (pozri zoznam alergénov v reštauráciách, najčastejšie sú alergie na lepok, mlieko alebo orechy)
- bodnutie hmyzom
- lieky
zaujímavosť:
Viete, čo to je PIS? Skratka vychádza z termínu peľová informačná služba , ktorej základom je fenológia (tiež fenofáza, pri rastlinách určitý a rozpoznateľný každoročne sa opakujúci prejav vývoja) a sleduje výskyt peľu v ovzduší . Dokonca je možné byť informovaný pomocou e-mailov či SMS správami. Ak je koncentrácia zvýšená, sú k dispozícii dané odporúčania .
Aké sú prejavy
Spomeniete si na výpočet z úvodu článku? Potom poďme rekapitulovať, a ešte ich aj pár pridať. Ak niečo, čo nám spôsobuje alergickú reakciu, vdýchneme, často sa to prejaví ako vodnatá nádcha, ktorá upcháva nos alebo pocit, že máme plný nos, avšak bez nádchy.
Ďalšie reakcie sú svrbenie či pálenie očí, kýchanie (pokojné aj záchvatové). Zúženie priedušnice a priedušiek, dýchavičnosť, kašeľ alebo astmatický záchvat tiež patrí k nechcenej odozve organizmu. Oči môžu byť podráždením sčervenané, plné sĺz a pálivosti a tiež môže vypuknúť aj zápal spojiviek a opuchy ako viečok, tak bulbu.
Ostatné príznaky
Potravinová alergia so sebou nesie nepríjemné opuchy jazyka a dusenie. Často sa ľudia nevyhnú ani bolestiam brucha či zvracaniu. Potraviny spôsobujú ťažkosti pri trávení.
Alergiu spoznáte aj na koži, môžu sa ukázať rôzne vyrážky, opuchy alebo pupienky. Medzi alergickú odozvu organizmu počítame aj atopický ekzém, ktorý svojimi pupienkami či šupinkami nepríjemne svrbí.
Astma je samostatná kapitola a tiež spadá do alergických ochorení. Je to skrátka alergénom vyvolaný chronický zápal priedušiek. Toto zanietenie zhoršuje postihnutému jedincovi dýchanie.
Dýchanie v peľovej sezóne
V priebehu peľovej sezóny je pre alergika takmer nemožné sa zhlboka nadýchnuť. Dopriať si dúšok čerstvého vzduchu a nezačať sa dusiť sa zdá, ako niečo nereálne, ale zúfalstvo nie je potrebné. K dispozícii už sú prístroje, ktoré vám umožnia dýchať ten najlepší kyslík.
Skúste si zapožičať niektorý z kyslíkových koncentrátorov čiže oxygenátorov. Kúpte si inhalátor a dbajte tak o svoje dýchanie kdekoľvek. Tieto prístroje oceníte v sezóne i mimo nej, pretože vdychovanie kyslíka nie len zlepšuje, ale aj predlžuje život. Koncentrátory sú prispôsobené pre domáce prostredie a taktiež sú navrhnuté aj v mobilných verziách .
Ako na liečbu alergie
Alergia postihuje ako dospelé ženy a mužov, tak aj deti. Na začiatok je dôležité obmedziť či vyradiť alergén. Teda ak sa jedná o alergiu potravinovú, potom stačí vyradiť konkrétne potraviny a malo by byť postarané.
Ak však ani eliminácia alergénu nestačí, prichádza na rad liečba medikamentami. Lieky na alergiu sa delia do skupiny na zmierňovanie príznakov, druhou skupinou sú lieky proti alergii, ktoré dlhodobo znižujú reakcie na daný alergén.
Alergiu je možné liečiť aj menej zažitými metódami. Kto nechce užívať lieky na predpis, ktoré neriešia príčinu a alergiu len potláčajú, príde si na svoje v alternatívnej prírodnej liečbe alergie. Dôležité je zamerať sa na celý organizmus a kombinovať extrakty z liečivých rastlín a húb.
Dôležité je aj premeniť stravu a životný štýl, táto zmena pomáha, avšak je dôležité vydržať, lebo je to beh na dlhú trať. Alergia za odmenu môže aj úplne vymiznúť (okrem vrodených silných potravinových).
Medzi prírodné tipy, ktoré obsahujú látky pomáhajúce v liečbe alergie, patrí
- ananás
- bobule, hrozno, brokolica, zelený čaj, paprika
- žihľava
- domáci med
- reďkovky
Slnko môže tiež škodiť
Kam nemôže slnko, tam chodí lekár - hovorí sa. No alergia na slnko je ďalšou kapitolou, ktorú nesmieme zabudnúť. Slnečná alergia so sebou nesie nepríjemné príznaky často na častiach tela, ktoré len tak neschováte. Nevyhýba sa ani pažiam alebo hrudníku.
UV žiarenie spôsobuje ochorenie kože, ktoré sa ukáže až 2 dni po pobyte na slnku, vo forme vyrážky, začervenania pokožky alebo napríklad pľuzgierikov. Presná príčina ešte nie je úplne známa, vie sa však, že toto ochorenie so skratkou PLE ohrozuje viac osoby so svetlou pleťou a ženy .
Slnečná alergia spadá veľmi často, ostatne ako väčšina alergií, do jarných alergií. Po zime je koža naraz odhalená a slnečné lúče si k nej ľahšie nájdu cestu, a to dokonca aj cez sklo. Dobrou správou je, že hoci sa toto ochorenie u pacienta pravdepodobne bude opakovať každý rok, nemá nič spoločného s rakovinou kože.
Vyzerá to, že alergie sú záležitosť, ktorá ľudstvo len tak neopustí, ale s dobrým prístupom a vybavením a pevnou vôľou je možné ich poraziť. Tak sa do tohto súboja pustite, čo najskôr, nech môžete oslavovať výhru.
Prečítajte si tiež: