Hypoxia je stav, keď tkanivá v tele nemajú dostatok kyslíka. Za hypoxémiu sa označuje nízky obsah kyslíka v krvi. Oba stavy spolu súvisia a sú veľmi nebezpečné. Bez dostatočného okysličenia môže dôjsť k poškodeniu mozgu, pečene a ďalších orgánov v tele. Ak krv nenesie dostatočne okysličenú krv k tkanivám a orgánom, dochádza k ich poškodeniu. S nedostatkom kyslíka sa spája aj ďalší pojem anoxie, ktorý označuje stav, kedy je v tkanivách úplný nedostatok kyslíka.
Hypoxia často ovplyvňuje celé telo človeka. Niekedy postihne len určitý orgán - tzv. tkanivová hypoxia.
S hypoxiou sa spájajú nasledujúce symptómy:
- modrá či tmavo červená farba pokožky
- bolesť hlavy
- zmätenosť
- rýchle búšenie srdca
- rýchle dýchanie
- tunelové videnie
- modrajúce pery či končatiny
- závraty až mdloby
- dýchavičnosť - pocit nedostatočného nádychu
Príčiny vzniku:
Príčiny hypoxie môžu byť rôzne. Hypoxia vzniká dôsledkom pľúcnych ochorení, zápalu či astmy. Samotná dýchavičnosť a vykašliavanie ešte viac zhoršuje okysličenosť z dôvodu, že vykašliavame viac vzduchu než ho vdýchneme. Je to spôsobené zúžením dýchacích ciest, a preto je veľmi ťažké dostať vzduch do pľúc.
Hypoxii však spôsobuje prevažne rad pľúcnych ochorení ako je CHOCHP (Chronická obštrukčná choroba pľúc), edém pľúc, bronchitída, emfyzém. Hypoxia sa ďalej vyskytuje u človeka, ktorý trpí anémiou (nízky počet červených krviniek) či ľudí so srdcovým ochorením.
Liečba:
Najdôležitejšie je dostať do tela čo najskôr viac kyslíka. K tomu sú určené kyslíkové koncentrátory (oxygenátory), ktoré umožňujú dopraviť vysokú koncentráciu kyslíka do tela pacienta za krátku dobu. Kyslíkový koncentrátor (oxygenátor) môžete využívať doma bez nutnosti hospitalizácie. Môžete si ho zakúpiť či požičať na nevyhnutne dlhý čas.
Následne je nutné odhaliť príčinu hypoxie. Liečba astmy, zápalu na pľúcach pomocou antibiotík či steroidov. Dôležitá je aj prevencia, kedy je nutné predchádzať astmatickým záchvatom, včas brať liečivo a žiť aktívny život.
Prečítajte si tiež: