Myopatia patrí medzi neurologické poruchy. Jedná sa o nervové ochorenie prevažne kostrových svalov. Väčšinou sú tieto poruchy symetrické a postihujú proximálne pletencové svalstvo. Toto ochorenie sa prejavuje svalovou slabosťou. Myopatia môže vzniknúť:
- zápalovým ochorením (ako je napr. polymyozitída, dermatomyozitída),
- hypo / hyperfunkciou štítnej žľazy, endokrinné / metabolicky podmienečne,
- toxicitou či lieky indukujúce myopatiu (kortikoidy, statíny - lieky na vysoký chlesterol, antireumatiká / protizápalové / imunosupresíva),
- môže byť vrodená.
Medzi prejavy myopatie patrí zníženie reflexov svalstva. Reflexy sú síce znížené, avšak nezanikli. Človek trpiaci myopatiou môže pociťoval bolesti svalov, záleží však na konkrétnej príčine myopatie. Postihnutie je symetrické a vďaka tomu vzniká myopatický syndróm, ktorý je pre myopatiu typický. Do toho patrí:
- Kačacie chôdze - dochádza k poklesu panvy u končatiny, ktorá práve robí krok
- Myopatický šplh - človek sa veľmi ťažko dvíha z drepu či pokiaľ je na štyroch. Pri zdvíhaní si pomáha aj rukami
- Hyperlordóza bedrovej chrbtice - prejav chôdze s vypuknutým bruchom
Postihnutí ľudia myopatiou dolných končatín, len veľmi ťažko chodia po schodoch, dvíhajú sa z drepu či sedu. Postihnutí ľudia horných končatín, majú problém pri česaní či vešaní bielizne. Ak je myopatia spôsobená napr. poruchou štítnej žľazy, zle sa človeku prehĺta.
liečba:
Liečba myopatie závisí od pôvodu vzniku ochorenia. Pri miernejšej forme statinovej myopatii stačí napr. vysadeie liekov. Niekedy je nutná dialýza. Svalové poruchy sa tiež liečia kortikosteroidmi. Pri autoimunitnej forme sa liečba uskutočňuje imunosupresívami. Je tiež veľmi dôležitá zdravá, pestrá a primeraná strava, pretože je nutné, aby pacient zostal štíhly. Vhodná je dlhodobá aplikácia koncentrovaného kyslíka pomocou oxygenátorom. Medzi športy, ktoré pomáhajú človeku postihnutého myopatiou patrí plávanie či jazda na koni.
Prečítajte si tiež:
- Čo je to pneumokonióza?
- Oxygenoterapia - odhaľte tajomstvo terapia kyslíkom
- Čo je to alergia a ako sa lieči?