Oxygenoterapia - odhaľte tajomstvo terapia kyslíkom

Oxygenoterapia - odhaľte tajomstvo terapia kyslíkom

Viete, že kyslík je tak vo vzduchu, tak aj vo vode? Tým, že je súčasťou vody, tvoria väčšinou živé organizmi na Zemi. Bez kyslíka by nebolo pozemského života, neboli by ľudia, zvieratá ani rastliny.

Keď kyslík chýba

Pozrime sa dôkladnejšie na to, aké je to s kyslíkom u človeka. Ľudský organizmus kyslík potrebuje, denne až 350 litrov a pri záťaži oveľa viac . V tele však veľké zásoby kyslíka nie sú, a tých, čo tam sú, vystačí na cca 5 minút. Preto je dýchanie a dodávka kyslíka do tkanív nepretržitým dejom.

Ak sa organizmu nedostáva kyslík alebo dokonca dôjde k úplnému prerušeniu , nastávajú tieto situácie:

  • ohrozenia života (menej ako 5 minút bez kyslíka) - reverzibilná strata zraku (za cca 7 sekúnd), bezvedomie (za cca 10 sekúnd)
  • klinická smrť (viac ako 5-7 minút), eventuálne smrť mozgu
  • smrť organizmu (viac ako 10 minút)

S nedostatkom kyslíka sa spájajú aj nasledujúce patologické situácie:

  • asfyxia - nedostatok kyslíka spojený s hromadením oxidu uhličitého (dusenie)
  • hypoxia - nedostatok kyslíka v organizme alebo jeho časti
  • anoxie - úplný nedostatok kyslíka
  • hypoxémia - znížená koncentrácia kyslíka v krvi

Cesta kyslíka v ľudskom tele

Je zrejmé, že ak si chceme zachovať život a zdravie, o kyslík sa nesmieme ochudobniť, ba naopak. Práve kyslík je základným prostriedkom pre kúru zvaná oxygenoterapia . Pred terapiou si poďme ešte rýchlo načrtnúť, čo všetko vlastne kyslík v tele "zažíva"?

Vdýchnutý kyslík sa dostane do tela a potom prechádza dýchacími cestami do pľúc, priedušnicou do priedušiek a priedušničiek a z nich je vedený do alveol, z ktorých preniká do pľúcnych kapilár. V tých sa spája s červenými krvinkami - tým, že sa na krvinky takto nadviaže, sa okysličuje krv a tá prúdi z pľúc do srdca a do zvyšku tela. Krv zásobuje bunky kyslíkom a berie si od nich na oplátku oxid uhličitý, ktorý vydychujeme.

Procedúra, pri ktorej sa poriadne nadýchnete

Po objavení kyslíka v roku 1774 na seba nenechalo liečebné využitie tohto prvku dlho čakať. Zrodila sa tak už spomínaná oxygenoterapia. Táto metóda sa používala pri liečení tuberkulózy, astmy či dokonca moru, ale potom sa na ňu pozabudlo. V 30. rokoch minulého storočia však povstala ako fénix z popola a ich úžasných účinkov sa využíva dodnes.

Liečba kyslíkom (oxygenoterapia) sa využíva pri nedostačujúcom prívodu kyslíka a jeho nedostatočnom využívaní v tele - v dnešnej medicíne hlavne pri akútnych poruchách dýchania, pri otravách a pri chronických chorobách. Je teda určená pacientom s chronickou respiračnou insuficienciou. Tiež pomáha liečiť celý rad cievnych ochorení, zvyšuje výkonnosť a zlepšuje kvalitu života v domácej starostlivosti.

Naopak nie je vhodná pre pacientov s epilepsiou, po transplantácii orgánov , ani pri infekcii dýchacích ciest a pľúc, pre ľudí so zvýšenou činnosťou štítnej žľazy , po operácii ucha alebo hrudníka. Tehotné ženy by sa oxygenoterapii mali tiež vyhnúť.

Účinky oxygenoterapii:

  • celková regenerácia organizmu
  • spomalenie starnutia
  • zníženie pocitu stresu
  • pomáha pri problémoch s pľúcami a prieduškami
  • posilnenie imunitného systému pri oslabeniach a infekciách
  • lepší energetický stav organizmu
  • pomáha pri bolestiach hlavy
  • pomáha pri psychických problémoch
  • znižuje pulzovú frekvenciu
  • pomáha pri akné
  • zmenšuje ťažkosti súvisiace s klimaktériom
  • vhodná aj pre fajčiarov

Kyslíkové koncentrátory v pohodlí domova

Hoci je oxygenoterapia čoraz viac súčasťou rôznych kúpeľných pobytov či wellness programov, nemusíte sa o ňu ochudobniť ani v teple domova . Inhalácia kyslíka prebieha pomocou kyslíkových koncentrátorov, ktoré spracúvajú okolitý vzduch a vyrábajú práve toľko žiaduci kyslík. Prenosné koncentrátory kyslíka si môžete kúpiť či prenajať na našich stránkach a využívať ich výhody kedykoľvek sa vám hodí.

  

Prístroj DeVilbis Compact 525 KS

Prístroj DeVilbis Compact 525KS sa pre domácu starostlivosť skvele hodí. Kyslík sa môže aplikovať po dobu až 16 hodín pomocou masky či okuliarov. Prestávka po 16 hodinovej inhalácii by mala trvať minimálne 2 hodiny. Tento kyslíkový koncentrátor vytvára 93% + - koncentrovaný kyslík a môžete si nastaviť prietok v množstve 0,5 až 5 l za minútu. Prístroj je spoľahlivý a má veľa predností - je tichý a tým je príjemné používať ho cez noc, pretože malá hlučnosť vás nebude zbytočne rušiť a tiež je čiastočne alebo úplne mobilný, a tak ho môžete ľahko premiestňovať tam, kam práve potrebujete. Koncentrácia kyslíka neklesá s rastúcim prietokom, čo garantuje maximálnu efektivitu liečby, ktorú potrebujete. Dlhá životnosť prístroja s minimálnou údržbou. Bezpečnosť použitia je zabezpečená neustálou automatickou kontrolou kvality dodávaného kyslíka.

Kyslíkový koncentrátor iGo

Plne mobilný koncentrátor iGo je skvelým riešením, ak si chcete udržať aktívny život . Tento prístroj môžete voziť všade so sebou, pretože je veľmi skladný. Vydrží až 5,4hodiny a pracuje na 3 rôzne zdroje energie - AC napájanie (napájanie zo siete 230V), DC napájanie (napájanie v aute - len udržuje stav batérie, nedobíja) alebo z nabíjacej batérie. Taktiež ho môžete používať v lietadle. Skrátka ideálne na cestovanie. Jeho prednosťou je možnosť nastavenia dvoch módov - kontinuálny prúd kyslíka a pulzný mód s prietokom až 6 l za minútu. Skladnosť a ľahký transport zaisťuje aj praktická taška na kolieskach, ktorá je súčasťou prístroja.

Kyslíkový koncentrátor iGo 2

Ďalší skvelý koncentrátor kyslíka pre domácu starostlivosť je prenosný kyslíkový koncentrátor iGo®2  , ktorý nastavuje novú úroveň v mobilnej kyslíkovej terapii. Pracuje pomocou patentovanej technológie SmartDose TM iGo®2 vďaka ktorej automaticky upravuje distribúciu kyslíka v reakcii na pacientovo dýchanie, a tak nie je potrebné meniť nastavenie kyslíka v priebehu aktivity. Je navrhnutý a zostrojený tak, že je vhodné ho používať pokojne aj na palube lietadla. Je vysoko odolný, taktiež vďaka vhodnému obalu. Pri plne nabitej batérii vydrží pracovať až 3,5 hodiny. Samozrejmosťou je napájanie aj zo siete či v automobile. Jedná sa o jeden z najľahších mobilních koncentrátorov vo svojej triede s hmotnosťou 2,2 Kg

Túžite po dúšku kyslíka? Neváhajte a skvalitnite si život pomocou oxygenoterapii, budete sa cítiť ako znovuzrodení.

Prečítajte si tiež:

  1. Čo je to pneumokonióza?
  2. Čo je to myopatia?
  3. Čo je to alergia a ako sa lieči?