Včasná mobilizácia pacientov pripútaných na lôžko alebo pacientov s ťažkým zdravotným postihnutím dokáže zázraky. Včasná liečba zlepšuje celkový stav, úroveň bdelosti alebo tiež skracuje trvanie intenzívnej liečby.
Pacient pripútaný na lôžko
Predstavte si tento scenár - stane sa vám vážna nehoda a skončíte v nemocnici, kde vás ošetrí personál. Vy ste však stále pripútaný na lôžko. Čas plynie a vy stále ležíte. Trvá to dlho a stále nie ste mobilní. Aj keď sa terapeuti snažia, kvôli vášmu stavu terapia často neprebieha tak, ako by mala.
Štúdie ukazujú, že až 84 % pacientov nie je dostatočne mobilizovaných počas prvých dvoch týždňov. Tým sa nielen stráca čas, ale sú s tým spojené aj svalové a kardiovaskulárne problémy. Následná starostlivosť počas predĺženej hospitalizácie nie je výhodou pre pacienta, terapeuta ani nemocnicu.
Inovatívne riešenie prináša skoršiu mobilizáciu
Takýto čierny scenár však už môže zostať zakopaný niekde v zásuvke. S terapeutickým pohybovým zariadením THERA-Trainer Bemo sa pacient môže začať pohybovať veľmi skoro. Trenažér THERA-Trainer Bemo je navrhnutý tak, aby sa na ňom dalo šliapať na lôžku. Tento koncept zaručuje pohyb už v rannom štádiu rehabilitácie.
Aj keď je pacient pripútaný na lôžko, cvičenie so zariadením aktívne alebo s pomocou motora podporuje vytrvalosť, silu a pružnosť svalov. Cvičenia možno vykonávať s dolnými aj hornými končatinami.
Ďalšou vynikajúcou pomôckou, ktorá môže pomôcť pri pohybe, je THERA-Trainer Tigo, určený buď len pre dolné končatiny, alebo pre nohy a ruky.
Široká škála aplikácií pre rôzne oddelenia
S trenažérom THERA-Trainer Bemo je možné vykonať veľa opakovaní v krátkom čase a postupne tak zvyšovať intenzitu tréningu. Takto pacient nestráca čas, ani keď je veľmi vážne postihnutý, či už na ARO, JIS, LDN, RHB alebo pľúcnom oddelení. Toto zariadenie je vhodné všade tam, kde sa nachádzajú ležiaci pacienti, ktorých je potrebné aktivovať.
Prebudiť sa a pohybovať sa. Pre pacientov pripútaných na lôžko to už nemusí byť sen, ale realita, ktorá im pomôže vrátiť sa skôr do života. Medzinárodné odporúčanie znie - pacienti by mali byť počas prvých 3 dní po prijatí na jednotku intenzívnej starostlivosti mobilizovaní aspoň 20 minút dvakrát denne.
Pomocou trenažéra THERA-Trainer Tigo môžu pacienti na invalidnom vozíku cvičiť hornú alebo dolnú časť tela podľa svojich individuálnych požiadaviek, a to buď s motorickou podporou, alebo bez nej. Zariadenie podporuje jemnú mobilitu. Dopriať si pohyb prináša pozitíva do života a zdravia.
Jednoduchšie zotavenie pomocou pasívneho pohybu
Včasná rehabilitácia na jednotke intenzívnej starostlivosti znižuje riziko zápalu pľúc, delíria alebo celkovej slabosti.
Dokonca aj pri pasívnom pohybe podobnom šliapaniu na bicykli s pomocou prístroja dochádza k pokroku v stave pacienta.
Pohyb spomaľuje úbytok svalovej hmoty, umožňuje ľahšiu nervovo-svalovú regeneráciu, usmerňuje svalový tonus a tiež stimuluje metabolizmus a kardiovaskulárny systém. To všetko potom prispieva k lepšej schopnosti chodiť a sedieť.
Zapojenie rúk má výsledky
Pri použití zariadenia na hornej končatine dochádza k rýchlejšiemu odpojeniu od pľúcnej ventilácie. To nielen skracuje dĺžku pobytu na jednotke intenzívnej starostlivosti, ale aj výrazne zlepšuje dlhodobú prognózu. Zapojenie hornej časti tela vedie k včasnej mobilizácii.
Včasná pohybová liečba významne skracuje čas intenzívnej starostlivosti. U ťažko postihnutých pacientov, napríklad po chorobe Covid-19, je Bemo vhodnou rehabilitačnou pomôckou, keď cielene podporuje mobilitu.
Výhody zariadenia THERA-Trainer Bemo:
- stabilizovať funkciu pľúc
- zníženie komplikácií na jednotke intenzívnej starostlivosti
- aktivuje metabolizmus
- zlepšuje funkčné výsledky
- veľmi variabilné
- rýchle nastavenie
- výmena príslušenstva bez použitia náradia
- rýchle prispôsobenie zariadenia pacientovi
Variabilita THERA-Trainer Bemo spočíva v jeho použití pre nohy aj hornú časť tela, prípadne spolu s THERA-soft. Cvičenie je možné vykonávať v polohe ležmo alebo v polosede, ako aj v sede. Môže sa používať na jednotke intenzívnej starostlivosti, v počiatočnej fáze rehabilitácie, počas rehabilitácie, fyzioterapie, dialýzy atď.
Medzi funkcie, ktoré oceníte, patria aj:
- udržiavanie vzdialenosti medzi pacientom a zariadením kontrolované snímačom
- elektronické nastavenie výšky
- nízke nároky na priestor
- pre postele so šírkou do 115 cm
- jednoduchá hygiena vďaka uzavretým povrchom
Pacienti s obmedzenou pohyblivosťou
THERA-Trainer Tigo tiež výrazne pomáha pri terapii. Zariadenie je určené na rehabilitačnú cyklistiku a tiež na cvičenie rúk. Vďaka výkonnému a tichému elektromotoru dobre slúži pacientom s obmedzenou pohyblivosťou.
Výhodou tohto zariadenia je aj to, že sa dá používať nielen v zdravotníckych zariadeniach, ale aj na domáce cvičenie. Profesionálne terapeutické zariadenie ponúka niekoľko možností použitia:
- pasívne cvičenie (úplné ochrnutie)
- aktívne cvičenie (bicykel)
- cvičenie s asistenciou (čiastočná aktivita)
- symetrické cvičenie (možnosť sledovania aktivity pravej a ľavej končatiny)
Bez cvičenia je liečba ťažšia
Keď sa zdravotný stav človeka zhorší a on skončí pripútaný na lôžko v dôsledku choroby alebo po operácii, hrozia mu ďalšie nebezpečenstvá. Jedným z nich je zápal pľúc. Ide o závažné riziko, ktoré je jednou z hlavných príčin úmrtí starších ľudí.
Zápal pľúc spôsobujú baktérie alebo vírusy a niekedy aj iné mikroorganizmy. Prečo sa zápal pľúc vyskytuje u pacientov pripútaných na lôžko? Existuje niekoľko dokázaných príčin vrátane nedostatočnej pohyblivosti a zotrvávania v rovnakej polohe, hromadenia tekutín v dýchacích cestách, podvýživy alebo anémie. Oslabené svalstvo potom neumožní správne vykašliavanie.
Ohrození nie sú len starší ľudia, ktorí sú krehkejší, ale aj ľudia po operáciách, keď sa ich telo snaží zahojiť rany. Aj to môže prispieť k vypuknutiu zápalu pľúc. S terapeutickými pohybovými zariadeniami alebo "bežeckými pásmi" sa však toto nebezpečenstvo výrazne znižuje.
Rehabilitácia s "bežeckými pásmi" prináša výhody nielen pre telo, ale aj pre myseľ. Aktivuje sa kardiovaskulárny systém, zvyšuje sa výkonnosť, zlepšuje sa pohyblivosť, udržiava sa alebo posilňuje svalová hmota a zlepšuje sa aj psychická pohoda. Každý deň sa počíta, začnite mobilizovať pacientov ešte dnes.
Autor článku
Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis
Pavel Székely pracuje ako fyzioterapeut v rehabilitačnom centre pražského dopravného podniku už 27 rokov. Od roku 2003 je stálym členom realizačného tímu a fyzioterapeutom českej lakrosovej reprezentácie.
Prečítajte si tiež
- Všetko o totálnej endoprotéze kolena (TEP)
- Rehabilitujte s motodlahou a vráťte sa po operácii TEP k športu rýchlejšie
- Artroskopia je rýchly zákrok s nízkym rizikom komplikácií