Pripravili sme pre vás najčastejšie otázky pacientov týkajúce sa TEP.
Ako zistím, či potrebujem TEP kolena?
Praktický lekár odošle pacienta k špecialistom na ortopédiu, reumatológiu alebo traumatológiu. Odborníci vykonajú sériu vyšetrení, urobia potrebné röntgenové snímky a ortopéd potom posúdi, či je potrebné podstúpiť TEP. Rozhoduje o tom viacero faktorov.
Prečo je potrebné podstúpiť operáciu?
Dôvodov na operáciu môže byť veľa a lekár sa nerozhoduje len na základe jedného röntgenového snímku, ale posudzuje prípad komplexne. Dôležitý je nielen nález na röntgenovom snímku, ale aj bolesť, ktorú pacient pociťuje. Pred operáciou má pacient obmedzenú pohyblivosť končatiny, čo je tiež rozhodujúci faktor pre vykonanie operácie. Umelá náhrada kolena sa podáva pacientom s pokročilými degeneratívnymi, poúrazovými, metabolickými alebo zápalovými ochoreniami kolena, ako aj pacientom, ktorí majú silné bolesti a obmedzenú pohyblivosť končatiny v dôsledku poškodeného kĺbu.
Čo môžem očakávať na predoperačnom vyšetrení?
Pred operáciou musí pacient absolvovať kardiovaskulárne vyšetrenie, ako aj komplexné laboratórne vyšetrenie a liečia sa infekčné ložiská (močové cesty, zuby, gynekologické problémy). V indikovaných prípadoch sa odoberá krv (tzv. autotransfúzia), ktorá sa pacientovi vráti na konci operácie.
Môžem si vybrať formu anestézie?
Formu anestézie určí anestéziológ na základe rozhovoru s pacientom. Anestéziológ vám ponúkne celkovú anestéziu alebo spinálnu či epidurálnu anestéziu, ktorá znecitlivie len nohy.
Ako dlho trvá operácia?
Každá operácia trvá rôzne dlho. Presné trvanie operácie nie je možné určiť pred jej začatím. Operácia trvá v priemere dve hodiny, ale tento čas sa môže líšiť v závislosti od prípadu.
Ako vyzerá operácia?
Pred začatím operácie je pacient napojený na prístroje, ktoré monitorujú činnosť srdca, krvný tlak, dýchanie a teplotu. Odstráni sa chorá časť stehennej a holennej kosti, vyrovná sa osová deformita končatiny a vyrovná sa väzivová nerovnováha kolenného kĺbu. Do opracovaných koncov stehenných kostí sa umiestnia testovacie komponenty, pripraví sa patella a lekári otestujú stabilitu kĺbu a rozsah pohybu. Ak všetko sedí, namontujú sa pôvodné komponenty. Kosť sa fixuje špeciálnym cementom.
Budem po operácii dostávať lieky proti bolesti?
Áno. Po operácii dostane pacient silný liek proti bolesti.
Môžu nastať komplikácie?
Komplikácie sa môžu vyskytnúť pri každej operácii. Medzi najčastejšie pooperačné komplikácie patrí sekundárne hojenie a obmedzenie pohyblivosti kĺbu.
Ako dlho vydrží implantát?
Priemerná životnosť kolennej náhrady je približne 15 rokov. Záleží na tom, ako kĺb zaťažíte. Nadmerná fyzická aktivita a obezita sú škodlivé pre náhradu.
Ako dlho budem v nemocnici?
Pacient zostáva v nemocnici desať až štrnásť dní. Po odstránení stehov je pacient prepustený do domácej starostlivosti alebo nasleduje prevoz do rehabilitačného centra. Neskôr kúpele.
Čo musím urobiť, aby ma prepustili z nemocnice?
Pacient musí byť sebestačný. Mal by sedieť na stoličke, pomaly chodiť po rovine a po schodoch. Mal by byť tiež schopný natiahnuť nohu, posilniť štvorhlavý stehenný sval.
Kedy budem chodiť bez bariel?
Veľmi záleží na tom, ako účinne rehabilitujete. Pri správnej a účinnej rehabilitácii môžete po TEP kolena chodiť bez barlí už 6. týždeň po operácii.
Ako dlho trvá rehabilitácia?
Rehabilitácia sa začína okamžite v prvý pooperačný deň. Intenzívna rehabilitácia trvá dva mesiace po operácii, ale koleno je potrebné posilňovať a hýbať viac ako 6 mesiacov po operácii. Celkový čas rehabilitácie je veľmi individuálny.
Kedy sa budem môcť po operácii vrátiť k bežným činnostiam?
Návrat k bežným aktivitám závisí od toho, ako účinne budete rehabilitovať, a tiež od toho, ako sa koleno zahojí. Približne po šiestich týždňoch môžete viesť vozidlo a môžete sa vrátiť k bežným každodenným činnostiam.
Budem sa môcť vrátiť k športu?
S kolennou náhradou môžete športovať, ale mali by ste sa vyhýbať športom, ktoré nadmerne zaťažujú kolenné kĺby. Mali by ste sa vyhýbať kontaktným športom. Medzi vhodné športy patrí plávanie alebo bicyklovanie v primeranom rozsahu. Môžete tiež lyžovať.
Ako dlho trvá zotavenie po TEP kolena?
Doba rekonvalescencie po TEP kolena závisí od vášho veku, zdravotného stavu a fyzickej kondície, ako aj od stavu, v akom ste prišli do nemocnice. Musíte byť v čo najlepšej kondícii - aktívni, aby ste si udržali silné nohy. V rámci zotavovania po operácii odporúčame chôdzu.
Čo treba vedieť o zotavení po výmene kolena?
Starostlivosť o vaše nové koleno je prvoradá, aby ste sa mohli čo najplynulejšie vrátiť k bežným aktivitám. Rekonvalescencia zahŕňa cvičenia, ktoré vás naučí váš fyzioterapeut. Tieto súbory cvičení sú nevyhnutné na obnovenie sily a kondície kolena.
TEP kolena v starobe
Výmena kolena alebo bedrového kĺbu sa nevyhne ani starším ľuďom. Rehabilitácia seniorov je potrebná a mala by byť pravidelná. Pri domácej starostlivosti je po návrate z nemocnice vhodná pomoc a spolupráca rodiny.
Regenerácia nového kolena trvá približne 2 roky po operácii, preto neberte na ľahkú váhu žiadne problémy, ako je opuch po TEP kolena, stuhnutosť, bolesť alebo infekcia. Zotavenie po TEP bedrového kĺbu aj po artroplastike kolena si vyžaduje čas, pravidelné cvičenie, pohybovú rehabilitáciu a trpezlivosť. Potom je návrat do normálneho života jednoduchší.
Ako rehabilitovať doma po operácii?
Okrem pravidelného individuálneho cvičenia je vhodná aj rehabilitácia pomocou motorizované motodlahy na koleno. Kľúčom k čo najrýchlejšiemu návratu k bežným činnostiam je účinná a poctivá domáca rehabilitácia. Rehabilitácia pomocou motocyklového výťahu má veľmi dobré výsledky, ale musí sa kombinovať s individuálnym cvičením. S motodlahou sa rýchlejšie vrátite k bežným fyzickým aktivitám. Rehabilitácia s motodlahou zvýši pohyblivosť kĺbov, čím sa znížia možné komplikácie vyplývajúce z dlhodobej imobilizácie. Opuch po TEP kolena sa skôr vstrebe, zlepší sa cievne a lymfatické prekrvenie mäkkých tkanív v kolennom kĺbe.
Ako funguje motodlaha?
Operovanú končatinu vložíte do motodlahy a prispôsobíte ju svojim telesným proporciám. Na ovládači nastavíte stupne ohybu a natiahnutia a rýchlosť pohybu. Zariadenie účinne rehabilituje končatinu pomocou vlastného elektrického pohonu. Cvičiť môžete niekoľkokrát denne po dobu 30 až 60 minút, celkovo až 3 hodiny.
Kde si môžem požičať motorizovaný bicykel?
Motodlahu si môžete prenajať v požičovni motodlah. Motodlahu si môžete objednať prostredníctvom online formulára alebo môžete zavolať na telefónne číslotel: +421911023366. Cena za prenájom na jeden deň je 10 EUR vrátane DPH, od 31. dňa zaplatíte 220 Kč.
Autor článku:
Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis
Pavel Székely pracuje ako fyzioterapeut v rehabilitačnom centre pražského dopravného podniku už 27 rokov. Od roku 2003 je stálym členom realizačného tímu a fyzioterapeutom českej lakrosovej reprezentácie.