Prehľad motodlahy: Vyberte si po operácii končatiny vhodný rehabilitačný prístroj

Ste po zlomenine stehennej kosti, po totálnej endoprotéze kolena, alebo po závažnom úraze ramena? Nepodceňujte správnu a efektívnu rehabilitáciu s motodlahou, vďaka ktorej sa do bežného života vrátite rýchlejšie. V článku nájdete prehľad motodláh, s ktorými môžete pri rekonvalescencii rehabilitovať.

Rehabilitácia a rekonvalescencia v domácej starostlivosti

Pre správnu rekonvalescenciu po operácii končatiny je kľúčová pravidelná a efektívna rehabilitácia. Vďaka pasívnemu cvičeniu na motorovej dlahe rozhýbete končatinu efektívnejšie a rýchlejšie. Na prístroji môžete cvičiť pravidelne podľa potreby. Končatinu ľahko rozhýbete z pohodlia domova, nepotrebujete odborný dohľad fyzioterapeuta. Veľká časť pacientov sa s motodlahpu zoznámi už pri rehabilitácii v nemocnici, kde ju používajú ako doplnenie ku klasickému cvičenie s fyzioterapeutom.

Po akých úrazoch je motodlaha vhodná?

Rehabilitovať na motorovej dlahe môžete po výmene kĺbu, artroskopii, akromioplastike, operatívnej výmene svalov, zásahu na mäkkých tkanivách blízko kĺbu, korekčnej osteomii, resekcii blízkosti tumoru, prebehnutých zápaloch či distorzii a pomliaždenie kĺbu, operáciu prstov na ruke, rovnako ako po zlomenine zápästia a ruky. Motorovú dlahu na koleno či bedro využijete tiež po úraze menisku, po zlomenine stehennej kosti, TEP bedra (totálna endoprotéza) i TEP kolena, ACL (plastika krížového väzu) alebo PCL (zadného skríženého väzu).

Ako motorové dlaha funguje

Ešte, než začnete s prvým pasívnym cvičením, je potreba motodlahy nastaviť pre tú končatinu, ktorú budete rozcvičovať. Nastavenie prístroja vykonáte iba pred prvým cvičením, potom už môžete pohodlne rehabilitovať. Do prístroja vložíte operovanú končatinu, na diaľkovom ovládaní navolíte program rehabilitácie. Prístroj vám zaistí správny a efektívny pohyb. Práve vďaka rehabilitovaniu na motorovej dlahe sa pacient vráti do bežného života, na ktorý bol pred úrazom a operáciou zvyknutý, rýchlejšie. Používanie motodlahy zníži potenciálne riziko výskytu komplikácií, ktoré sú spojené s dlhodobým znehybnením. Motodlaha pomáha zvýšiť pohyblivosť kĺbov a končatín, opuchy sa vstrebú skôr, cievna a lymfatická cirkulácia mäkkých tkanív sa zlepší. Na prístroji je možné rehabilitovať 4x denne od 30 do 60 minút, celkovo 3 až 4 hodiny.

5 dôvodov prečo rehabilitovať s motodlahami

  • Vďaka pravidelnej rehabilitácii sa končatina zotaví rýchlejšie.
  • Opuchy sa vstrebú skôr.
  • Podporí sa zhojenie chrupaviek.
  • Lymfatická cirkulácia mäkkých tkanív sa zlepší.
  • Pacient sa skôr vráti do bežného života.
  • Rehabilituje z pohodlia domova.

Druhy motodlahy

V požičovni motodláh si môžete vypožičať rôzne druhy motodlahy podľa toho, akú končatinu potrebujete rehabilitovať. Poďme sa pozrieť na to, ako vybrať motodlahy.

Motodlaha na koleno a bedro Artromot K1 Klasik (nahradila starší model Artromot K2)

Prístroj Artromot K1 Klasik sa ľahko nastaví, ovláda sa diaľkovým ovládaním. Zaručí anatomicky správny pohyb končatiny. Nie je nutné ho prestavovať na ľavú a pravú končatinu. Rozsah pohybu a nastavenia motodlahy je veľkorysý. Prístroj je možné nastaviť vo flexii / extenzii  kolenného kĺbu na -10 ° - 0 ° - 120 °. V bedrovom kĺbe sa vo flexii / extenzii nastaví na 0 ° - 7 ° - 115 °, rýchlosť je nastaviteľná na 20 ° až 200 ° za minútu. Ak vás zaujíma, kedy sa vrátite do práce po TEP kolena, tak práve pravidelné využívanie tejto motodlahy váš návrat do zamestnania urýchli. Viac informácií nájdete v podrobnej recenziu motodlahy na koleno K1 Klasik.

Motodlaha na rameno Artromot S3 Komfort alebo Artromot S4

Ramenná motodlaha Artromot S3 Komfort zaistí anatomický pohyb, maximálnu ergonómiu aj monitoring v priebehu rehabilitácie. Ľahko sa prestaví na pravú alebo ľavú stranu. Je možné nastaviť plynulú reguláciu rýchlosti od 20 ° do 200 ° za minútu. Rozsah pohybu je v abdukcia / addukcia 30 ° - 175 °, pri vnútornej / vonkajšej rotácii je 90 ° - 0 ° - 90 °, pri elevácie (flexia) je 30 ° - 175, anteverzii / retroverzii - manuálne je 0 ° - 120 ° .

Motodlaha na lakeť Artromot E2 alebo E2 compact

Lakťová motodlaha Artromot E2 alebo E2 compact monitoruje priebeh rehabilitácie, ľahko sa podľa potreby pacienta prestaví, ľahko sa udržuje a prepravuje. Zaistí efektívnejšiu liečbu vďaka špeciálnym programom (zahrievanie, oscilácie, pretiahnutie, spätný chod), rovnako ako fyziologický pohyb. Rozsah pohybu je v extenzii / flexii -5 ° - 0 ° - 140 °, v pronácii / supinácii je 90 ° - 0 ° - 90 °.

Motodlaha na prsty Artromot F – momentálne nedostupné

Motorová dlaha na prsty Artromot F sa ľahko ovláda pomocou diaľkového ovládania. S prestávkami na prístroji môžete cvičiť až 4 hodiny denne. Hmotnosť dlahy je menšia ako jeden kilogram, vyvíja na jednotlivé kĺby absolútne minimálny tlak.

Motodlaha na zápästie Artromot H - momentálne nedostupné

Posilňovanie zápästia s motodlahy Artromot H je veľmi jednoduché. Prístroj sa jednoducho prispôsobí rozmerom pacienta. Motodlaha váži jeden kilogram, má príjemný materiál a zároveň je veľmi odolná. Rozsah pohybu a možnosti nastavenia v extenzii sú 0 ° - 90 °, vo flexii: 0 ° - 90 °, ulnárna dukcie je 90 °, radiálna dukcie je 90 °.

Zapožičiavanie a prenájom motodlahy

Motodlahy si požičiate v požičovni motodlahy . Na webových stránkach vyplňte dopytový formulár, napíšte na e-mail info@proormedent.sk , alebo nám jednoducho zavolajte na telefónne číslo +421 911 02 33 66. Pri zapožičaní motodlahy v Bratislave a blízkom okolí týždeň dostanete zdarma dopravu vrátane zaškolenie na obsluhu prístroja. Pri vypožičaní na 14 dní budete mať doručenie motodlahy v rámci Slovenska taktiež zdarma . Aká je cena požičovného? Prenájom motodlahy na jeden deň je 10€. Od 31. dňa zaplatíte len 9€/deň.

 Autor článku

Fyzioterapeut Pavel Székely, Dis

Pôsobí ako fyzioterapeut v rehabilitačnom stredisku Dopravného podniku hl. mesta Prahy už 27 rokov. Od roku 2003 pôsobí ako stály člen realizačného tímu a fyzioterapeut reprezentácie Českej republiky v LaCrosse.